Karalienės Luizės žiedas kas tai?

 

Prūsijos karalienės Luizės žiedas. Kas tai?

Kaliningrado sritis ir Klaipėdos kraštas yra buvusios Prūsijos karalystės rytinė dalis – Rytų Prūsija, kurias geografiškai jungė Nemuno upė. Po II-ojo Pasaulinio karo, vėliau po Sovietų Sąjungos griūties, Nemunas tapo išorine siena, skiriančia Lietuvos Respubliką ir Kaliningrado sritį. Tačiau ši teritorija yra turtinga išlikusiu bendrą Rytprūsių istoriją ir kultūrą menančiu paveldu, bet dėl nepakankamai išvystytos turistų informavimo sistemos, bendros turizmo strategijos pasienio regione (Pagėgiuose ir Sovetske) stokos, kyla kultūrinio dialogo ir identiteto suvokimo problemos.

VšĮ ,,Pagėgių krašto turizmo informacijos centras“ ir Sovetsko miesto savivaldybės administracija 2019 m. rugpjūčio 10 d. pradėjo įgyvendinti tarptautinį projektą  „Tikslinės turizmo traukos vietovės tarp rytų ir vakarų Europos sukūrimas, propagavimas ir plėtra“, finansuojamas 2014-2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis (toliau – EKPP). 

Šiuo projektu siekiama per bendras veiklas atgaivinti Kaliningrado srities ir Klaipėdos krašto istoriją be sienų, ją tinkamai reprezentuoti irinovatyviomis priemonės didinti vietos žmonių ir turistų susidomėjimą bendru paveldu ir taip prisidėti prie kultūrinio dialogo skatinimo, regiono patrauklumo didinimo bei turizmo abipus sienos vystymo ir plėtros.

Vienas iš svarbiausias projekto uždavinių yra bendrai veiklai sutelkti institucijas, turizmo centrus, muziejus, asociacijas apibus Nemuno ir sukurti tarptautinį turistinį maršrutą ,,Karalienės Luizės žiedas“. Kodėl karalienė Luizė?

Prūsijos karalystė- nebeegzistuojanti istorinė valstybė kelis šimtmečius dariusi didelę įtaką Vokietijos ir visos Europos istorijai. Viena ryškiausių to meto asmenybių yra Prūsijos karalienė Luizė, palikusi gilų pėdsaką žmonijos istorijoje.Projekto „Tikslinės turizmo traukos vietovės tarp Rytų ir Vakarų Europos sukūrimas, propagavimas ir plėtra“ metu siekiama išsaugoti istorinį Prūsijos karalienės Luizės palikimą Tauragės ir Sovetsko regionuose, viešinant istorines, kultūrines vietas bei objektus abipus Nemuno.  To pasėkoje per 2 projekto įgyvendinimo metus bus sukurtas turistinis maršrutas ,,Karalienės Luizės žiedas“, apimantis virš 300 km.

Turistai galės keliauti karalienės Luizės žiedu sekančiai: maršruto pradžia Vilkyškiai ,,Istorijos inkubatorius“ (Pagėgių sav.), antras žymesnis taškas – Panemunė, Lietuvos Respublikos ir Kaliningrado srities pasienis, sienos perėjimo punktas. Šiandien vietos ir užsienio turistams sudarytos puikios galimybės keliauti į Kaliningrado sritį, pasinaudojant nemokamomis elektroninėmis vizomis. Todėl pirmasis istorinis miestas, pasitinkantis turistus yra Tilžė (dabar Sovetskas). Tilžės mieste įdomi ne tik senoji urbanistinė architektūra, bet ir buvusiame Jokūbynės parke 2014 m. atstatyta Prūsijos karalienės Luizės skulptūra. Toliau Luizės žiedas tęsiasi į Kaliningrado miestą, per Kuršių Neriją į Klaipėdos miestą ir apylinkes, kol galiausiai žiedas užsibaigia Piktupėnuose, Pagėgių sav. Šiuo metu sudarytas preliminarus maršrutas, kuris ilgainiui bus plėtojamas. Projekto pabaigoje bus išleistos brošiūros ir žemėlapiai su išsamiu ir konkrečiu maršruto aprašu.Taip stiprinantinstitucijų ir turizmo sektoriaus bendradarbiavimą abipus Nemuno, siekiama padidinti turistų susidomėjimą bendra istorija ir pritraukti kuo daugiau turistų į Tauragės bei Sovetsko regionus.

Pirmasis žingsnis žengtas š.m. gruodžio 9-ą dieną. Tą dieną projekto partneris - Sovetsko miesto savivaldybės admininistracija,organizavo projekto atidarymo konferenciją.Konferencijoje dalyvavo Pagėgių ir Sovetskomiestų savivaldybių atstovai, projekto darbo grupės nariai.Sėkmingą abipusį bendradarbiavimą įrodo ir tai, kad konferencijoje dalyvavoLietuvos Respublikos konsulato Sovetske trečiasis sekretorius Darius Junelis.

Po sveikinimo žodžių buvo pradėta išsamiau nagrinėti Luizės pėdsakus Kaliningrado srityje. Šia tema pranešimus skaitė Sovetsko miesto istorijos muziejaus specialistė Ala PetrovaČiūbūn, Kaliningrado kraštotyros klubo vadovas AdatovBorisNikolaev ir kiti. Pranešimai atskleidė daug nežinomų istorinių faktų, susijusių su Prūsijos karalienės Luizės gyvenimu, politine ir visuomenine veikla. O svarbiausia buvo diskutuojam, kaip šias istorines žinias praktiškai pritaikyti turistų poreikiams. Konferencijos pabaigoje projekto vadovas Sigitas Stonys pristatė filmuotą medžiagą apie Pagėgių krašto turizmo išteklius.

Būtina pažymėti, kas projektas pasižymi keliais pridėtinės vertės ir naujumo aspektais. Visų pirma, projektu siekiama sukurti veiklią atstovybę, kurios būstinė ,,Istorijos inkubatorius“ Vilkyškiuose. Atstovybė turėtų tapti Prūsijos istorijos tinklo,jungiančio turizmo centrus, muziejus, asociacijas ir įvairias draugijasVakarų Lietuvoje ir Kaliningrado sritis iniciatorius.

Vertėtų akcentuoti turistinio maršruto tarptautiškumą ir tematiškumą, kuris turizmo srities analitikų nuomone paprastai populiaresnis ir patrauklesnis nei tik lankytinų objektų apjungimas į bendrą maršrutą. Tinkamai išplėtotų ir aktyviai naudojamų tarptautinių turistinių maršrutų, apimančių Lietuvos ir Rusijos teritorijas, yra vos keli. Vienas iš jų „Baltų kelias“ apimantis istorines baltų gyvenamąsias teritorijas (Lietuva, Latvija, Rusija, Baltarusija, Lenkija). Todėl turistinio maršruto ,,Karalienės Luizės žiedas“ propagavimas ir plėtra tiek kultūriškai, tiek ekonomiškai yra itin svarbus.

Labai svarbu išryškinti, kad tarptautinis tematinis maršrutas bus pritaikytas ir tiems, kurie nori susipažinti su Rytų Prūsijos kultūra, tačiau dėl įvairių sumetimų neturi galimybės keliauti iš vienos valstybės į kitą. Abejose valstybėse turistai galės susipažinti su šalių istorija neakivaizdžiai –nuotoliniu būdu pasitelkus informacines technologijas (virtualūs turai, animacijos, reprezentacijos).

VšĮ ,,Pagėgių krašto turizmo informacijos centras“ yra pagrindinis paramos gavėjas. Projekto parteris - Sovetsko miesto savivaldybės administracija.Bendra projekto vertė – 698 867,00 eurai, iš kurių –628 980,30 EUR yra finansuojama ES lėšomis. Projekto įgyvendinimo trukmė – 24 mėnesiai.Projekto darbo grupė: projekto vadovas Sigitas Stonys, projekto fininasininkė Dalia Šėperienė, projekto koordinatorė Gintarė Šimkūnaitė, projekto koordinatorius Sovetsko mieste OlegVašūrin, finansininkė Natalija Eremenko, projekto koordinatoriaus asistentė OlesiaSoloveva.

Norint sužinoti daugiau apie bendrą projektą, kviečiame Jus sekti facebook paskyrą„Istorijos Inkubatorius“.

Ši informacija buvo parengta naudojant Europos Sąjungos paramą. Už šios informacijos turinį atsako tik VšĮ Pagėgių krašto turizmo informacijos centras ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį. ES sąjunga nėra atsakinga už pateiktą informaciją.

Programos interneto svetainė: http://eni-cbc.eu/lr/lt/

EuropeAid sveitainė : https://ec.europa.eu/europeaid/node/22_en

 


Paieška:
Kontaktai
Šereikos g.5-3,
LT-99254 Vilkyškiai,
tel. +370 656 18 551,
ticpagegiai@gmail.com

Renginių kalendorius

<< rugsėjis, 2022 >>
PATKPŠS
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930